Badanie jakości za pomocą twardościomierza

Za pomocą profesjonalnego twardościomierza sprawdzana jest wytrzymałość materiału. Dzięki temu wiadomo, jaka siła musi zadziałać, aby doszło do przekroczenia granicy wytrzymałości badanego materiału. Jest to niezwykle ważne w ocenie czasu eksploatacji danego przedmiotu.

Do czego służy twardościomierz?

twardościomierz vickersaJednym z urządzeń powszechnie używanych w przemyśle oraz laboratoriach diagnostycznych jest twardościomierz, który służy do badania twardości przedmiotów. Twardościomierz Vickersa pozwala sprawdzić wytrzymałość badanej próbki. Jest to badanie statyczne materiału. Do badanej próbki dociskany jest diamentowy stożek zwany wgłębnikiem, a następnie następuje obserwacja wytrzymałości obiektu. Moment, w którym dojdzie do pęknięcia, wgniecenia bądź całkowitego zniszczenia jest skrupulatnie analizowany i pozwala określić wytrzymałość danego materiału. Metoda ta porównywana jest z metodą Brinella. Metody te można stosować w badaniu materiałów miękkich oraz twardych. Twardościomierz Vickersa wymaga fachowej obsługi, aby pomiary były wartościowe. Na powierzchni badanej próbki powstają odkształcenia, dzięki którym wiadomo, jaka siła maksymalnie może działać na dany przedmiot zanim dojdzie do odkształcenia. Twardość w skali Vickersa oznacza sie jako HV. Badanie metodą Vickersa jest jednym z najczęściej stosowanym. Zaawansowane technologicznie twardościomierze pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych wyników badań i osiągnięcie najlepszych rezultatów. Nowoczesny sprzęt eliminuje błędy pomiarowe człowieka.

Urządzenia takie jak twardościomierze wykorzystuje się podczas kontroli jakości materiałów. Zazwyczaj w ten sposób bada się materiały metalowe. W przedsiębiorstwie, w którym należy przeprowadzać takie badania jakości twardościomierze stanowią podstawowe wyposażenie.