Odkurzacze profesjonalne a domowe

Odkurzacz domowy to sprzęt codziennego użytku wykorzystywany do stosunkowo niewielkich i łatwych do usunięcia zabrudzeń. Taki model odkurzacza świetnie poradzi sobie z kurzem, piaskiem i drobnymi zabrudzeniami na naszych podłogach i dywanach. Jeśli jednak mamy do czynienia z brudem po remoncie, lub też potrzebujemy wysprzątać warsztat, warto zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt.

Profesjonalne sprzątanie wszelkich zabrudzeń

odkurzacz profesjonalnyNiestety od 2017 roku na sklepowych półkach nie znajdziemy już odkurzaczy o mocy większej niż 900 W, ku niezadowoleniu klientów. Wszystko dzięki unijnym przepisom dotyczącym energooszczędności. Jednak przepisy te sprawiły, że coraz chętniej skłaniamy się do kupna modeli bardziej profesjonalnych. Odkurzacz profesjonalny, zwany także budowlanym, to przede wszystkim duża moc. W przypadku tych modeli jest to minimum 1200 W, ale dostępne są także urządzenia o mocy wyższej niż 2000 W. Za tak dużą mocą stoi siła ssania, która pozwoli na uporanie się nawet z trudnym brudem. Cechą charakterystyczną tych maszyn jest solidna obudowa, co sprawia, że są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. Odkurzacz profesjonalny to zdecydowanie większa pojemność zbiornika na śmieci, co za tym idzie – większa masa. Jednak modele te są wyposażone w wygodne kółka,często z blokadą, jeśli nie chcemy, aby w danym momencie sprzęt się przemieszczał. Kolejną ważną cechą jest możliwość używania go do mokrych zabrudzeń, czego nie można powiedzieć w przypadku modeli domowych. Niektóre z odkurzaczy budowlanych poradzą sobie nawet z dużą ilością wody i innych cieczy. Nie mniej ważna jest także wszechstronność urządzenia, dzięki możliwości dokupowania różnorodnych akcesoriów.

Choć zdecydowanie większy, toporniejszy i cięższy, a może przez to mniej mobilny w warunkach domowych, jednak taki odkurzacz to sprzęt do zadań specjalnych. Poradzi sobie w każdym terenie, niezależnie od tego, czy chcemy akurat odkurzyć dywan w salonie, czy może zebrać ziemię z chodnika przed domem.