Pałki teleskopowe w użyciu Policji

Policja posiada różne środki przymusu bezpośredniego, aby mogła sprawnie działać w obliczu zagrożenia. Jednym z rodzajów obrany jest użycie pałek teleskopowych, które mają obezwładnić agresora. Policja zaczęła korzystać tylko z tego typu pałek, ze względu na ich ergonomię oraz wygodę. Mają one wiele plusów i są po prostu wygodne. Funkcjonariusz nie musi nosić przy sobie dużej tonfy.

Pałki teleskopowe zamiast tonfy

pałka teleskopowaTonfa to również pałka, jednak jest ona gumowa i nie składa się. Pałka teleskopowa jest lepsza, ponieważ funkcjonariusz może nosić ją wygodnie przy pasku i zajmuje około dziesięć centymetrów. Największą zaletą jest właśnie wygoda. Pałka zostaje rozłożona tylko na ćwiczeniach lub w przypadku konieczności jej użycia. Jest to bezpieczny sprzęt do obezwładnienia przeciwnika, ponieważ nie ma możliwości stworzenia poważnego uszczerbku na zdrowiu. Pałka jest wykonana ze stali, jednak pokrywa się ją grubą warstwą gumy amortyzującej. Posiada ona wygodny uchwyt, za pomocą którego pałka zostaje przymocowana do munduru. Dodatkowo jej rękojeść jest wykonana z materiału antypoślizgowego. Nie chodzi tylko o to, aby nie wyślizgiwała się. Mocny chwyt sprawia, że nie ma możliwości przechwycenia broni przez agresora. Zazwyczaj rozkłada się na jakieś pięćdziesiąt pięć centymetrów, co pozwala policjantowi utrzymać dystans pomiędzy nim samym, a osobą, wobec której stosuje się środki bezpośrednie.

Oczywiście żeby użyć pałki muszą zaistnieć konieczne warunki. Policjant musi poczuć się zagrożony. Jest to ściśle regulowane przez prawo naszego kraju, a także prawo międzynarodowe. Jednak zdarza się, że pałka tego typu jest jedynym sposobem perswazji wobec osoby zachowującej się agresywnie. Służy ona do samoobrony cywilów, którzy mogą kupić pałki w sklepach z militariami.