Produkcja i zastosowanie technicznego filcu

Wykorzystanie w produkcji butów, meblarstwie, a nawet jako jeden z materiałów służących do wytwarzania rękodzieła. Filc, bo o nim jest mowa, okazuje się wszechstronnym surowcem, który znajduje rozmaite zastosowanie w wielu miejscach. Gdzie się z niego korzysta i jak powstaje?

Zastosowanie filcu technicznego

filc technicznyNa początek nieco historii – filc jest materiałem, który powstawał już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Początkowo oczywiście do produkcji wykorzystywane były wyłącznie naturalne surowce, lecz z biegiem lat uległo to zmianie. Współcześnie produkowany filc powstaje z połączenia sztucznych komponentów wraz z niewielkimi domieszkami wełny, włókien roślin czy bawełny. Jeśli chodzi o samo powstawanie, filc techniczny jest igłowany, przez co jego struktura staje się zbita i zyskuje na preferowanej sztywności. W trakcie całego procesu jest również moczony, a także rwany. Pod względem zastosowania, można powiedzieć, że jest ono naprawdę szerokie. W meblarstwie filc służy jako podkładka pod nóżki, służące, by nie rysowały podłóg. Znajduje nawet zastosowanie w tworzeniu elementów ubioru – znane są przecież filcowe kapelusze, kapcie czy nawet i torebki. Rękodzieło to zaś kolejna z branż, ciesząca się popularnością technicznego filcu. Można z niego bowiem wykonywać ozdoby i wiele innych rzeczy. Te cechy, ale też wiele innych sprawiają, że opisywany surowiec jest niezwykle często i chętnie wybierany. Niewątpliwym atutem filcu okazuje się także atrakcyjna, stosunkowo niska cena.

Oprócz wcześniej wspomnianej giętkości, a zarazem stosunkowo dużej sztywności, filc jest też materiałem wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia. Na uwagę zasługuje także niska cena, stanowiąca podstawowy atut, co również odpowiada za ogromną popularność w wielu branżach i gałęziach przemysłu.