Ratusz w Poznaniu

Poznański Ratusz, to jeden z najwspanialszych obiektów, jakie można zobaczyć nie tylko w tym mieście, lecz także na terenie całego kraju. Jego majestatyczny wygląd, potęgowany białym, eleganckim oraz wyróżniającym go z sąsiedniej zabudowy kolorem sprawia, że nie można oderwać od niego oczu. Jest to bezcenny zabytek renesansowej architektury, który przez znawców określany mianem nie tylko najpiękniejszego, lecz również najcenniejszego. Budowla ta  jest traktowana jako sztandarowa wizytówka Poznania, widniejąca na większości pocztówek oraz pamiątek, jakie można kupić w mieście. Do dnia dzisiejszego z wieży Ratusza można słyszeć odgrywany hejnał miasta.

Pierwsze zapiski archiwalne, traktujące o tym obiekcie pochodzą   z roku 1310. Pierwszy Ratusz miał  tu zostać wzniesiony na przełomie wieku XIII i XIV, który jednak został strawiony przez pożar. Doszczętnie zniszczony budynek został odbudowany w latach 1550-1560. Autorem nowego projektu został włoski architekt- Jan Baptys Quado. Obiekt wzniesiony w tamtym czasie możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. W przeciągu upływających lat wprowadzone zostały wyłącznie niewielkie zmiany konstrukcyjne, jak np. likwidacja fasady, czy dobudowa hełmu i ogólne odrestaurowanie.

Ogromne wrażenie na zwiedzających wywołuje zarówno zewnętrzy, jak i wewnętrzny kształt oraz dekoracja budynku. Frontowa i zarazem reprezentacyjna ściana została ozdobiona trójkondygnacyjnym, szesnastowiecznym loggie. Przerwy miedzy łukami także zostały wypełnione zdobnymi aranżacjami, przedstawiającymi kobiece alegorii cnoty, takie jak: Miłość i Sprawiedliwość, Wiara i Nadzieja, Cierpliwość i Roztropność, a także Męstwo i Umiarkowanie. Cnoty te zostały połączone w pary. Dodatkowo, fasada została jeszcze ubogacona wizerunkami antycznych postaci, postaciami wywodzącymi się z dynastii Piastów, jak również Jagiellonów.

Ściana frontowa jest zdecydowanie najobficiej przyozdobiona i zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych, które wywierają wrażenie o wiele mniej okazałych. Trudno jednak dorównać tak bogatemu zdobieniu i starannie wykonanym dekorom, jakich zagęszczenie jest olbrzymie. Nie oznacza to jednak, że na resztę elewacji nie trzeba zwracać uwagi, wręcz przeciwnie. Umieszczone zostały na nich bowiem skromniejsze, lecz równie ciekawe zdobienia jak np. napis „To dzieło Jana Baptysty Włocha…”. Pod napisem znajdują się symbole architektów, a mianowicie cyrkiel oraz trójkąt. Dużą sympatią mieszkańców i turystów cieszy się również zegar zainstalowany na środkowej wieży Ratusza, który zawsze o 12.00 w południe, ukazuje dwa „pojedynkujące” się ze sobą koziołki.

Warto wiedzieć także o tym, iż od roku 1954 w Ratuszu zlokalizowane zostało Muzeum Historii Miasta Poznań. Za najbardziej reprezentacyjną i okazałą jest natomiast uważna a Wielka Sień, czyli inaczej Wielka Sala, której nie wolo przeoczyć w czasie zwiedzania wnętrza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *